Opublikowany przez: Kasia P. 2018-08-15 15:50:36
Autor zdjęcia/źródło: Usg w ciąży @ Zaprojektowane przez Freepik
USG w ciąży mówi bardzo dużo, dlatego to tak ważne i oczekiwane badanie. Wbrew pozorom zdjęcia i ich opis wcale nie są skomplikowane do rozszyfrowania. Podsuwam najczęstsze skróty po to, by ze spokojem można było patrzeć na wyniki. Jako rodzice już zawsze będziecie poszerzać swoją wiedzę dla dobra dziecka. Skróty USG w ciąży to tylko przykład kolejnego etapu w który się wchodzi wraz z rodzicielstwem. Oczywiście w ich interpretacji zawsze pomoże lekarz, co nie znaczy, że dobrze jest dla siebie wiedzieć co dokładnie oznaczają wyniki badań, które otrzymujemy.
GS – widoczna już w 4. tygodniu ciąży średnica pęchcerzyka ciążowego (przy dopochwowym badaniu USG), pozwala określić wiek ciąży i ewentualne zagrożenie poronieniem
YS – widoczny już między 6. a 12. Tygodniem ciąży pęcherzyk żółtkowy, ważna jest prawidłowa jego średnica
NT – widocznya między 11. a 14. tygodniem ciąży przezierność karkowa, pozwala wykryć ewentualne ryzyko wystąpienia zespołu Downa, łącznie z tym badaniem dokonuje się w tych samych miesiącach oceny budowy kości nosowej – NB, który to współczynnik również mówi o ryzyku zagrożenia zespołem Downa.
FHR – możliwa do oceny po 6. Tygodniu, ale wykonywana najczęściej między 11.-14. tygodniem. To nic innego jak częstość akcji serca, tak wzruszająca dla rodziców. To ważny wskaźnik mogący poinformować o ewentualnych wadach serca i zagrożeniach dla płodu.
AFI – ten skrót będzie się pojawiał często i mówi o ilości wód płodowych, może nas poinformować o normie lub mało- oraz wielowodziu.
CRL – wskaźnik ten mierzy się między 6. A 14. tygodniem ciąży. Jest to tzw. długość ciemieniowo-siedzeniowa. To najdokładniejszy wskażnik mówiązy o wieku ciążowym.
Pomiędzy 18. a 22. tygodniem wykonuje się kilka pomiarów takich jak:
BPD - wymiar dwuciemieniowy główki płodu
HC - obwód główki płodu
CER lub TCD - wymiar poprzeczny móżdżku,
LV - szerokość komory bocznej mózgu
OFD - wymiar potyliczno- czołowy
Wszystkie te paramenty zarówno pozwalają ocenić wiek ciążowy, jak i zdiagnozować różne nieprawidłowości, np. wodogłowie.
FL – wykonywany w II trymestrze ciąży mówi o długości kości udowej i pomaga stwierdzić jak wzrasta płód.
AC – także wykonywany w II trymestrze ciąży pomiar obwodu brzucha, który także pozwala stwierdzić jak wzrasta płód.
AUA – średni wiek ciąży wg USG
EDD lub TP - przybliżona data porodu
EFW - przybliżona waga płodu
OM lub LMP- ostatnia miesiączka/data ostatniej miesiączki.
Może się zdarzyć, że w opisie Twojego USG pojawi się skrót spoza podstawowej wymienionej listy. Świadczy on jedynie o zaawansowaniu badania i pomiarach bardziej szczegółowych, jak, np. w prztpadku USG z funkcją Dopplera. Pamiętaj, że znajomość skrótów nie zastąpi konsultacji z lekarzem i szczegółowego rozwinięcia opisu, który otrzymujesz na badaniu.
ZOBACZ TAKŻE:
Bierzesz TE leki? Lepiej się nie opalaj! >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.